Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce rozpoczęła współpracę ze wspólnotą kolpingowską w Hondurasie w roku 2016. Wtedy zdecydowaliśmy, że chcemy zaproponować członkom Dzieła Kolpinga w Polsce kawę, która jest produktem uprawianym przez członków z Kolpinga z największą starannością i dbałością o najwyższą jakość. Za tę jakość rolnicy w Hondurasie otrzymywali pewny i stabilny zarobek, pozwalający wyżywić rodziny i wysłać dzieci do szkoły.

Postanowiliśmy poszerzyć naszą współpracę, nie ograniczając się jedynie do zakupu kawy. Postawiliśmy na partnerstwo i przyjaźń.

Po wielu staraniach otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację miedzynarodowego projektu w partnerstwie z Dziełem Kolpinga w Meksyku, Hondurasie, Rumunii oraz palarnią kawy Langen Kaffee w Niemczech. Dzięki temu w listopadzie 2018 roku zaprosiliśmy Rufino z Kolpinga w Hondurasie do Polski. Wziął on udział w konferencji „Odpowiedzialny konsument” w Niepołomicach, odwiedził też kilka Rodzin Kolpinga opowiadając o Dziele Kolpinga w Hondurasie oraz życiu i pracy jego członków. Wielu z Was poznało go wtedy osobiście.

Kolejnym krokiem była wizyta w Hondurasie – odległym kraju położonym w sercu Ameryki, ojczyźnie Majów, bananów i kawy ?.

Naszym celem było nawiązanie bliższych relacji, poznanie warunków w jakich nasi przyjaciele żyją i pracują na co dzień.

Tam powstał pamiętnik z podróży oraz film o kawie, którego premierę planujemy w dniu zakończenia 1 etapu zbiórki. Mamy nadzieję, że uśmiech i nadzieja wkrótce powrócą na twarze naszych honduraskich przyjaciół, których codzienność nie oszczędza, ale daje nadzieję na godne życie dzięki uczciwej pracy i płacy.