Nasza wspólnota jest częścią międzynarodowej katolickiej społeczności działającej zgodnie z ideą udzielania pomocy, która motywuje do działania. Dzieło Kolpinga w Polsce, podobnie jak w innych krajach, tworzą lokalne stowarzyszenia zwane Rodzinami Kolpinga zakładane przy parafiach i działające na ich terenie.

Do głównych zadań Dzieła Kolpinga w naszym kraju należy wspieranie osób bezrobotnych, przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych, działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnych.

W 2007 roku powstała Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce, której celem jest rozwijanie społeczeństwa obywatelskiego oraz ochrona praw i wolności człowieka w Polsce i krajach Globalnego Południa.

Fundacja Dzieła Kolpinga ma na koncie wiele międzynarodowych projektów oraz akcję pomocową na rzecz Ugandy. Akcja została zrealizowana w 2016 roku pod hasłem WIADERKO PRĄDU. Za zebrane dzięki akcji pieniądze, zakupione zostały panele słoneczne, które zamontowano w małych ugandyjskich miejscowościach w dystryktach Jinja, Kibale, Hoima, Kasese, Arua, Kabale i Lira. Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce działała w partnerstwie z kolpingowską organizacją z Ugandy, która odpowiedzialna była za działania na miejscu.

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce jest operatorem akcji Razem dla Hondurasu. Mamy doświadczenie w prowadzeniu akcji pomocowych oraz we współpracy z organizacjami obywatelskimi z krajów rozwijających się.

Krzysztof Wolski z Dzieła Kolpinga w Polsce. O akcji „Razem dla Hondurasu”: