ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH MIKROKREDYTY

Dzieło  Kolpinga w Hondurasie prowadzi działania edukacyjne dot. najlepszych praktyk w rolnictwie i produkcji oraz zarządzania finansami, oferuje też Rodzinom Kolpinga pomoc w monitorowaniu rezultatów ich pracy. Działania te pozwalają producentom dostarczać wysokiej jakości produkty swoim klientom.  Ponadto Kolping promuje ochronę środowiska i uczy swych członków jak radzić sobie z odpadami organicznymi.

MIKROKREDYTY

Rodziny Kolpinga mają możliwość uzyskania mikrokretytów na inwestowanie w działalność produkcyjną.  Dzięki temu mają szansę odnieść sukces jako przedsiębiorcy.

Przykład: założenie szklarni makro- i mikrotunelowych do produkcji chili i pomidorów we Wschodnim Regionie: RK Sagrada Familia, Familia Cruz i Nueva Vision.

Dzieło Kolpinga w Hondurasie oferuje możliwość założenia firmy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Przykłady: Rodzina Kolpinga La Victoria de Cristo, do której należą dwaj niepełnosprawni członkowie, zajmuje się hodowlą prosiąt dla społeczności Teupasenti.

Rodzina Kolpinga San Pedro na południu kraju prowadzi małą firmę uprawiającą fasolę. Obecnie firma posiada własny sprzęt rolniczy i oferuje klientom różnorodne produkty spożywcze. Projekt rozpoczął się od zebrania  wkładu własnego od każdego z członków rodziny wynoszącego 4,5 kg ziaren fasoli.

FORMACJA

Formalna struktura Dzieła Kolpinga w Hondurasie jest zgodna z założeniami bł. Adolpha Kolpinga, ale działalność formacyjna jest wspierana przez osoby świeckie – posłańców Słowa Bożego. Każdy z nich angażuje się w swojej społeczności przyjmując rolę wychowawcy i  opiekuna duchowego. Posłańcy celebrują liturgię Słowa Bożego z wielką radością, entuzjazmem i zaangażowaniem zwłaszcza w  najbardziej odległych zakątkach kraju, w których nie ma księdza.